اصول مراقبت از کبوترهای تازه از راه رسیده

 علی حسینی     1393/06/12     تعداد 1 نظر     تعداد 4590 بازدید


به نام خدا

 

اصول مراقبت از کبوترهای تازه از راه رسیده :

 

دوستانی که کبوتر یا کبوتران جدیدی تهیه میکنند،  جهت نتیجه گرفتن بهتر، توصیه ما اینه که نکاتی رو رعایت کنند.

واقعیت اینه که تغییر ، همیشه باعث ایجاد ترس و استرس  در همه موجودات میشه

کبوترانی که از مکان قبلی به مکان جدیدی منتقل میشن ، به دلیل استرسی که پیدا میکنن ، افراد ( به عنوان صاحبان جدید ) بهتره مواردی رو رعایت کنن تا این  استرس شون ، مورد کنترل قرار داده بشه  که  - خدایی نکرده - ایمنی بدنشون پایین نیاد.

در واقع ، کبوتری که به جای قبلی خود عادت کرده ، در مکان جدید ، با موارد جدیدی روبرو میشه که مقداری برای پرنده غریب هست ، مثل :

آب و هوای جدید – محیط و همسایگان جدید – صاحب جدید - قفس و لانه جدید – غذای جدید - حتی آب آشامیدنی با اندکی تغییر و گاهی جفت جدید و  دیگر شرایط جدید ( مثل جدایی اش از جوجه کوچکش و ... ).

برای حفظ ایمنی کبوترهای تازه وارد ، چه باید کرد ؟

 

1 – قبل از خرید کبوتر ، قفس مجزا ، برای هر جفت ، از قبل  در نظر گرفنه شود ( با فضایی کافی و تمیز در جایی خلوت ).

 

2 – چند آنتی بیوتیک و ویتامین ، تهیه شوند ( پیشنهاد ما ، قرص اریترومایسین 200 میلی هست و شربت ویتامین ب کمپلکس که از داروخانه انسانی میشه تهیه کرد و پودر ویتامین سی که  داروخانه های دامپزشکی دارن).

 

3 – دانی برای خوردنشان تهیه شود که صاحب قبلی کبوتر از همان دان به آنها میداده ( جهت جلوگیری از استرس غذایی به دلیل تغییر ناگهانی دان ).

 

4 – موقع تحویل گرفتن کبوتر از صاحب قبلی ، از سلامت آن اطمینان حاصل کنید.

 

5 – کبوتر تازه وارد را فقط در قفس مجزایی جا دهید  که برایشان در نظر گرفته شده ،

چون اگر در کنار کبوترهای قبلی شما قرار بگیرند، به علت مورد هجوم قرار گرفتن از سوی کبوتران قبلی شما  ( که مدافع قلمرویشان هستن )، باعث ایجاد استرس بیشتر در کبوترهای جدید  میشود .

 

6 – جهت پیشگیری از وقوع کسالت ، به محض ورد کبوتر به قفس ، یک قرص اریترومایسین 200 میلی را از وسط نصف کرده و به هر کبوتر بدهید ( یعنی هر کبوتر 100 میلی ) از سمتی قرص را وارد حلقش کنید که منحنی هست تا مانع از خراش حلقش شود. ( به مدت سه روز ، هر 24 ساعت یک بار ).

 

7 -  آبی که به کبوترهای تازه  از راه رسیده  میدهید تمیز باشد و به آن آب ، ( تا سه روز ) مقداری ویتامین اضافه کنید جهت تقویت بیشتر:

o       یا ، پودر ویتامین سی : نصف قاشق چایخوری در یک و نیم لیتر آب

( بطری خالی نوشابه خانواده ، یک و نیم لیتری)

o       یا ، شربت ب کمپلکس : به اندازه نصف درب بطری نوشابه خانواده ، در یک و نیم لیتر آب

( آب ویتامینی 24 ساعت بیشتر تاریخ مصرف نداره و بایستی روزانه از نو درست کرد ).

 

8 -  کبوتران تازه از راه رسیده را در خلوت خود رها کنید  و از رفت و آمدهای پیاپی  و بازدید لحظه به لحظه پرهیز کنید تا استرس بیشتری به آنها وارد نشود.

 

9 – محل نگهداری ساکت و آرام باشد تا در آرامش ، استراحت کنند ( صداهای مزاحم مثل صدا و نورجوشکاری و صدای چکش و صدای بلند تلوزیون  و ... باعث استرس  کبوترمیشوند ).

 

10 –  به آنها آب بازی و آفتاب بدهید ( با در نظر گرفتن دمای مناسب هوا و دمای آب ).  برای ضد عفونی بدنشون ، در آبِ آب بازی ، مقدار خیلی کمی  پرمنگنات اضافه کنید و هم بزنید (  در ده لیتر آب ، اندازه نصف عدس پرمنگنات بریزید به حدی که آب رنگ ارغوانی به خودش بگیرد، چرا  که اگه زیادتر ریخته شود ، باعث مسمومیت پرنده میشه و به خاطر تیرگی رنگ آب ، رنگ پرهای پرنده رو نیز تغییر میده ).  پرمنگنات را از داروخانه ها و عطاری ها میشود تهیه کرد.

 

11 - امنیت شون رو از لحاظ هجوم گربه و اطفال و همچنین سرقت  تامین کنید.

 

با تشکر

علی حسینی

www.2kat.ir

آخرین تاریخ ویرایش : 1394/10/08
 برچسب ها: 

نظرات و دیدگاه ها

داوود پاک گوهر
 ۱۳۹۴/۸/۱     
داوود پاک گوهر

سلام علیکم جناب حسینی ممنون از نظراتتون مرسی واقعن ک شما باتجربه هستید اگر گروه دارین توی واتساپ حتمن منو اد کن دوست دارم بیشتر از نظراتتون بهرمند بشم این ش واتساپمه 09217983664

پاسخ مدیر سایت :

سلام عزیز

من فرصت اداره کردن گروه در واتساپ ندارم متاسفانه

واسه همین ، گروهی ندارم

ولی کانال دارم  ( توی تلگرام ) که میتونید افتخار بدید و عضو شید:

telegram.me/www_2kat_ir

با نظرها و دیدگاه های خود ما را یاری کنید.