توصیه هایی به مشتریان مجموعه 2کت دات آی آر

 علی حسینی     1393/06/12     تعداد 1 نظر     تعداد 4290 بازدید

 

به نام خدا

 

دوستانی که  از مجموعه ما خرید اینترنتی میکنند
 و کبوترانشان را خدمتشان ارسال میکنیم

توصیه میکنیم که نکات زیر را رعایت بفرمایند :

دوستانی که کبوتر یا کبوتران جدیدی تهیه میکنند،  جهت نتیجه گرفتن بهتر، توصیه ما اینه که نکاتی رو رعایت کنند.
واقعیت اینه که تغییر ، همیشه باعث ایجاد ترس و استرس  در همه موجودات میشه
کبوترانی که از مکان قبلی به مکان جدیدی منتقل میشن ، به دلیل استرسی که پیدا میکنن ، افراد ( به عنوان صاحبان جدید ) بهتره مواردی رو رعایت کنن تا این  استرس شون ، مورد کنترل قرار داده بشه  که  - خدایی نکرده - ایمنی بدنشون پایین نیاد.
در واقع ، کبوتری که به جای قبلی خود عادت کرده ، در مکان جدید ، با موارد جدیدی روبرو میشه که مقداری برای پرنده غریب هست ، مثل :
آب و هوای جدید – محیط و همسایگان جدید – صاحب جدید - قفس و لانه جدید – غذای جدید - حتی آب آشامیدنی با اندکی تغییر و گاهی جفت جدید و  دیگر شرایط جدید ( مثل جدایی اش از جوجه کوچکش و ... ).

 

 


برای حفظ ایمنی کبوترهای تازه وارد ، چه باید کرد ؟


1 – قبل از خرید کبوتر ، قفس مجزا ، برای هر جفت ، از قبل  در نظر گرفنه شود ( با فضایی کافی و تمیز در جایی خلوت ).

2 – چند آنتی بیوتیک و ویتامین ، تهیه شوند ( توصیه ما ، قرص اریترومایسین 200 میلی هست و شربت ویتامین ب کمپلکس که از داروخانه انسانی میشه تهیه کرد و پودر ویتامین سی که  داروخانه های دامپزشکی دارن).

3 – دانی برای خوردنشان تهیه شود که صاحب قبلی کبوتر از همان دان به آنها میداده ( جهت جلوگیری از استرس غذایی به دلیل تغییر ناگهانی دان ).

4 – بعد از حرکت اتوبوس ( وسیله نقلیه حامل کبوتر ) ، صاحب جدید کبوتر ، با راننده تماس بگیرند و جهت هماهنگی که : آیا کبوتران شما دست این راننده هست یا خیر ؟  و اینکه کجا و چه ساعتی اتوبوس می رسد؟ ( چه بسا ارسال یه عدد اشتباه در شماره راننده ، باعث اختلال در تحویل کبوتر بشود ) .

5 – نیم ساعت قبل از رسیدن اتوبوس ، در ترمینال منتظر بمانید تا به محض رسیدن اتوبوس ، بسته را تحویل بگیرید تا کبوتر به انبار نرود  و اینطرف و آنطرف نیفتد

6 – به محض تحویل گرفتن کبوتر از  راننده ، بدون معطلی ، کبوتر ها رو به محل نگهداریشون ببرید ( چون خسته ، گرسنه و تشنه اند ) .

7 – کبوتر تازه وارد را فقط در قفس مجزایی جا دهید  که برایشان در نظر گرفته شده ،
چون اگر در کنار کبوترهای قبلی شما قرار بگیرند، به علت مورد هجوم قرار گرفتن از سوی کبوتران قبلی شما  ( که مدافع قلمرویشان  هستن )، باعث ایجاد استرس بیشتر در کبوترهای جدید  میشود .

8 – جهت پیشگیری از وقوع کسالت ، به محض ورد کبوتر به قفس ، یک قرص اریترومایسین 200 میلی را از وسط نصف کرده و به هر کبوتر بدهید ( یعنی هر کبوتر 100 میلی ) از سمتی قرص را وارد حلقش کنید که منحنی هست تا مانع از خراش حلقش شود. ( به مدت سه روز ، هر 24 ساعت یک بار ).

9 – تحت هیچ شرایطی ،  به کبوتر تازه از راه رسیده به محض رسیدن ، آب ندهید
اجازه بدهید اول دان بخورن ( از همان نوع دانی که صاحب قبلی میداده )  و بعد  آب بدهید.

10 -  آبی که به کبوترهای تازه  از راه رسیده  میدهید تمیز باشد و به آن آب ، ( تا سه روز ) مقداری ویتامین اضافه کنید جهت تقویت بیشتر:
o    یا ، پودر ویتامین سی : نصف قاشق چایخوری در یک و نیم لیتر آب
( بطری خالی نوشابه خانواده ، یک و نیم لیتری)
o    یا ، شربت ب کمپلکس : به اندازه نصف درب بطری نوشابه خانواده ، در یک و نیم لیتر آب
( آب ویتامینی 24 ساعت بیشتر تاریخ مصرف نداره و بایستی روزانه از نو درست کرد ).


11 -  کبوتران تازه از راه رسیده را در خلوت خود رها کنید  و از رفت و آمدهای پیاپی  و بازدید لحظه به لحظه پرهیز کنید تا استرس بیشتری به آنها وارد نشود.


12 – محل نگهداری ساکت و آرام باشد تا در آرامش ، استراحت کنند ( صداهای مزاحم مثل صدا و نورجوشکاری و صدای چکش و صدای بلند تلوزیون  و ... باعث استرس  کبوترمیشوند ).


13 – چند ساعت بعد ، به آنها آب بازی و آفتاب بدهید ( با در نظر گرفتن دمای مناسب هوا و دمای آب ).


14 – برای ضد عفونی بدنشون ، در آبِ آب بازی ، مقدار خیلی کمی  پرمنگنات اضافه کنید و هم بزنید (  در ده لیتر آب ، اندازه نصف عدس پرمنگنات بریزید به حدی که آب رنگ ارغوانی به خودش بگیرد، چرا  که اگه زیادتر ریخته شود ، باعث مسمومیت پرنده میشه و به خاطر تیرگی رنگ آب ، رنگ پرهای پرنده رو تغییر میده ). پرمنگنات را از داروخانه ها و عطاری ها میشود تهیه کرد.


15 - امنیت شون رو از لحاظ هجوم گربه و اطفال و همچنین سرقت  تامین کنید
.


با تشکر
علی حسینی
www.2kat.ir

آخرین تاریخ ویرایش : 1394/10/08
 برچسب ها: 

نظرات و دیدگاه ها

رضا جفره
 ۱۳۹۴/۹/۸     
رضا جفره

عالی بود علی جان

پاسخ مدیر سایت :

ممنون جناب جفره عزیز

با نظرها و دیدگاه های خود ما را یاری کنید.