چه دانه هایی به کبوتر ان مان بدهیم؟ و به چه میزان ترکیب کنیم ؟

 علی حسینی     1393/12/10     تعداد 22 نظر     تعداد 18374 بازدید

به نام خدا


تغذیه کبوتر
....................................................................................................................................

کبوتر چه میخورد؟
واقعیت این است که کبوتر ، هر دانه ای که به آن داده شود میخورد.
که البته – اینکه چه چیزی میخورند -  به دو چیز بستگی دارد :
یکی به عادت کبوتر و دیگری ، به تناسب اندازه نوک پرنده با درشتی دانه.

..................................................................................................................................

اینکه چه دانه هایی به کبوترانمان بدهیم ، به سه موضوع اصلی برمیگردد :
•    یکی اینکه ، چقدر میخواهیم برای کبوتران مان هزینه کنیم؟
•    دیگر اینکه ، کبوتران ما ، به چه دانه ها و موادهایی نیاز دارند؟
•    و اینکه چه دانه هایی در دسترس داریم؟

...................................................................................................................................


برنامه غذایی کبوتران رو به چند دسته اصلی تقسیم میکنیم :
خوب – عالی - ممتاز


برنامه غذایی خوب :
 مهمترین دان وغذا برای کبوتر ، گندم هست .
بسیارند افرادی که به جز گندم ، ( در تمامی فصول سال ) چیز دیگری به کبوتر نمیدهند.
البته گاهی به عنوان تنوع – هفته ای یکی دو بار ، نان خشک را میکوبند و پودر  میکنند ، سپس الک کرده و به کبوتر میدهند ( به این دلیل الک می شوند ، که تکه های درشت نان که برنده میشوند ، به کبوتر آسیبی نرسانند . ضمنا از نانهای خشک کپک زده ، جهت خوردن پرنده پرهیز می شود).


برنامه غذایی عالی  ( مخلوطی عالی ) :
 گندم – تخم جارو ( دانه جارو )  – ذرت – عدس
نسبت ترکیب : 5 کیلو گندم – 1 کیلو تخم جارو – 1 کیلو عدس – 2 کیلو ذرت


برنامه غذایی ممتاز( مخلوطی ممتاز ) :
 گندم –  تخم جارو – ذرت – عدس – ماش – قره ماش – نخود ریز – گاودانه ( کسن ) – هلر ( سنگگ ) – کافشه – شاه دانه – ارزن ( درشت مخصوص کبوتر ) – جو ( نوعی که لبه تیز ندارند ) – دانه های مرغداری ( پلت – سوپر استارتر )
میزان ترکیب : 10 کیلو گندم – بقیه هر کدام یک کیلو – کافشه و شاهدانه ، هر کدام نیم کیلو
البته درصدی که برای میزان ترکیب دانه ها عنوان شده ، در حد پیشنهاد ما است.
و این میزانی است که خود ما استفاده میکنیم.
ضمنا این برنامه های غذایی ، برای فصل های معتدل سال و جهت عموم کبوتران هستند.
برای فصل های دیگر و زمان های خاص ، میتوان طبق موارد زیر ، تغییراتی را لحاظ کرد:
_ در فصل گرما :
 کافشه و شاه دانه حذف شوند و به جای آنها تخم جارو و جو ، هر کدام یک کیلو ، به مخلوطی ممتاز ، اضافه شوند. چون کافشه و شاهدانه ، بسیار گرم هستند و تخم جارو و جو ، دانه های بسیار خنکی هستند.
_ در فصل سرما :
 کافشه و شاه دانه ، هر کدام نیم کیلو، به برنامه غذایی ممتاز ( به میزان گفته شده ی بالا) اضافه شوند. چون دانه های گرم تری هستند.
_ به جفت هایی که جوجه ریز دارند ( جوجه های یکروزه تا حدود  ده روزه ) :
 به ازای هر کاسه دانه ( مخلوطی ممتاز ) که برای هر فصل  مخلوط شده اند ، یک کاسه ارزن اضافه شود. چون راحت تر هضم میشوند و باعث رشد سریع تر جوجه میشود.
به هیچ عنوان به کبوترانی که جوجه ریز دارند ، پلت سوپر استارتر ندهید ، چون باعث خفگی جوجه میشود.
_ قبل از تخمگذاری :
 دو کیلو گاودانه و دو کیلو عدس و نیم کیلو شاهدانه و نیم کیلو کافشه ، اضافه شوند. چون باعث تقویت قوای جنسی میشوند
_ جوجه هایی که تازه از والدین جدا شده اند و کبوترانی که دوره بیماری را گذرانده اند و بایستی ضعف جسمی آنها تقویت شوند :
 پلت های مرغداری سوپر استارتر ( مخصوص جوجه یک روزه گوشتی ) در ظرفی جدا گانه ، همیشه جلویشان باشد. و دانه ممتاز مثل همیشه داده شود. چون باعث درشت تر شدن حجم جوجه ها میشوند و لاغری کبوترهای سینه باخته را بهتر جبران میکنند.
_ کبوتران بیماری که قادر به خوردن غذا نمیباشند :
میتوانید ، فقط ارزن و عدس و سوپر استارتر مرغداری ، با دست به آنها بخورانید ( البته به مقدار کم ، چون قادر به هضم آن نیستند . مثلا دو وعده در روز و هر بار به اندازه یه قاشق پلو خوری ).
و نیز میتوانید با آسیاب برقی آشپزخانه پودر کنید و با آب قاطی کرده و در حد غلظت ماست در آورد و با سرنگ گاواژ ، در حلق کبوتر وارد کرد. ( روزی دو بار وهر بار 10 تا 15  سی سی ). سرنگ گاواژ را میتوانید از داروخانه های انسانی و دامی تهیه کنید و سر آن را حدود نیم سانتی متر بوسیله چاقو جدا کنید تا به راحتی ، محتویات سرنگ خارج شوند و گیر نکنند.

.......................................................................................................................................................

یک سوال :
وقتی  میشود با گندم  تنها ، کبوتران را تغذیه کرد ، چرا دانهای دیگر را با قیمت گران تری جهت پرنده هایمان تهیه کنیم ؟
اول اینکه ، ایمنی پرنده ها یمان را در مقابل بیماریها بالا میبرند.
دوم اینکه ، جوجه های بهتری به ما می دهند.
سوم اینکه ، کبوترانی که قرار است بیشتر از حد معمول به ما جوجه بدهند ( آنهایی که تخمهایشان را به حمال میدهیم تا به فاصله کمتری تخم کنند ) به مواد بیشتر از حد معمول نیاز دارند.
چهارم  اینکه ، کبوترانی که جهت  پرش های طولانی  و مسابقات به کار گرفته میشوند ، به انرژی و مواد غذایی مضاعفی  نیاز دارند . ( البته جهت کبوتران پرشی ، هر کس به نسبت نوع پرش کبوترش و تجربه شخصی اش ، ممکن است برنامه غذایی خاص دیگری داشته باشد ).

.................................................................................................................................................

چند نکته :
• هیچگاه رژیم غذایی  پرنده  را به صورت ناگهانی تغییر ندهید (  چون به احتمال زیاد ) باعث استرس غذایی و در نتیجه بیماری گوارشی کبوتر  میشود.
• مقدار غذا را به اندازه ای بدهید که کبوتر سیر شود و البته غذا نیز تمام شود ، تا دیگر هیچ غذایی جلوی پرنده ها نباشد. حتی آنهایی که جوجه دارند. ( مگر سوپر استارتر مرغداری ، در برنامه هایی که گفته شد ).
• پیشنهاد ما این است که غذای کبوتر را قبل از غروب بدهید . نتیجه این میشود که شما فقط یک وعده غذا میدهید ( و برای آن یکبار وقت میگذارید ) ولی آنها دو وعده غذا میخورند . ( یک وعده قبل از غروب میخورند و میخوابند و وعده دوم را اول صبح ، بعد از بیدار شدن میخورن ).
• جوجه ها و کبوتران بیمار و کبوترانی که تازه وارد گله میشوند را جدا گانه غذا بدهید ، چون  مورد هجوم و کتک کاری قرار میگیرند و دان های مرغوب تر را بقیه میخورند و ته مانده  دانه ها به آنها میرسد و باعث بیماری و ضعف آنها میشود. ( چون دانه های مقوی تر و خوشمزه تر را ، کبوترهای دیگر میخورند ). و حتی ممکن است هیچ غذایی به آنها نرسد و گرسنگی ، بیمار و ضعیف شان کند.
• تجربه نشان داده که ذرتهای وارداتی و خارجی موجود در بازار ، اغلب باعث بیماری کبوترها و پایین آوردن ایمنی شان میشود. این نوع ذرت که مخصوص مرغداریها هستند ، هیچ مشکلاتی برای مرغداریها  ندارند . ولی به دلایل نامعلومی ، مشکلاتی برای کبوتران ایجاد میکنند . توصیه میشود ( در صورت امکان )  از ذرت های ایرانی  تهیه شود و اگر امکان دسترسی وجود ندارد ، ذرت ، از برنامه غذایی کبوتران کاملا حذف بشود.
• بعضی کبوترها ، بعضی دانه ها را نمیخورند . اگر عادت ندارند ، سعی کنید عادتشان دهید که بخورند. ولی اگر شکل و حجم نوکشان مانع از خوردن دانه ای میشود ،  یا فرم آن دانه را  عوض کنید و یا اینکه کلا آن دانه را حذف کنید (  مثلا لانگ فیس ها ، قادر به خوردن ذرت نیستند ، که میشود از ذرتهای خورد شده استفاده کرد ).
• در صورت کمبود وقت ، میتوانید دانه های مخلوط آماده هم از دانه فروشی ها بگیرید ( آجیل کبوتر ) ولی  بهتر این است  که خودتان ، دانه ها را به میزانی که  پیشنهاد دادیم ، ترکیب کنید.
• از دانه های حشره زده و سوراخ شده و نیز کپک زده  و رطوبت دیده ، به هیچ عنوان استفاده نکنید.
• گونی هایی که در مزارع از دانه های تازه پر میشوند ، جهت جلوگیری از زدگی ، قرص هایی سمی در لابلای دانه ها قرار میدهند ( موسوم به قرص برنج  که بویی شبیه به سیر دارند) . استفاده از این دانه های تازه که لای آنها این نوع قرص هست ، باعث مریضی کبوتر میشود . لذا  یا از دانه هایی استفاده کنید که از این نوع قرص در لای آنها استفاده نشده ، و یا اینکه مدت چند ماه از گذاشتن آن قرص گذشته باشد . چون قرص برنج ، بعد از مدتی کاملا از بین می رود ( چون  این قرص ، چیزی شبیه به نفتالین هست و بخار میشود و تاثیر آن از بین میرود ) . خود دانه فروشها میدانند ، دانه ای که به شما میدهند ، در چه وضعیتی هستند .
• حتی الامکان سعی کنید ، دانه ها را از دانه فروشی هایی بگیرید که در کنار دانه ها ، پرنده هایشان را نگه داری نمیکنند و یا اینکه دانه ها را در ظرفهای سربسته نگه میدارند . به این دلیل که ، در پرنده فروشی ها ، اگه کبوتر و پرنده های  بیماری باشند ، گرده های پر پرنده بیمار ، وارد دانه ها میشوند و از این طریق ، آن بیماریها را ناخواسته ، با دست خودتان  به کبوتران تان منتقل میکنید.
• پلت های مرغداری را حتما تازه تهیه کنید ( از شرکت های تولید کننده آن)  ، چون عموما سه ماه  بیشتر تاریخ مصرف ندارند. و نیز با دانهای دیگر اگر قاطی نشوند ، بهتراست ، چون زود پودر میشوند ( مخصوصا سوپر استارتر ) پس بهتراست در ظرف غذاخوری جدا گانه گذاشته بشوند.
• دان هایی که در انبار نگه میدارید را در ظرفی سربسته نگه دارید تا در دسترس موشها و مارمولک ها و سوسک ها نباشند ، چون  ادار و مدفوع شان باعث مسمومیت و بیماری پرنده ها میشوند.
• گاهی جهت تنوع ، میشود از سبزیجات و بعضی  میوه ها (  مثل هندوانه ) جهت خوردن شان استفاده کرد .

 

با تشکر

علی حسینی

www.2kat.ir

منتظر برنامه های آموزشی بیشتر از جانب ما باشید.

لطفا ، نظرات و دیگاه های خود را  در این مورد ، در قسمت پایین ، با ما در میان بگذارید.

آخرین تاریخ ویرایش : 1394/10/08

نظرات و دیدگاه ها

جاسم انتظاریان
 ۱۳۹۳/۱۲/۱۱     
جاسم انتظاریان

باسلام خدمت جناب حسینی وخسته نباشید
مطالب بسیار عالی وآموزنده بود
ممنون که اطلاعات خود را در اختیار ما قرار میدهید.موفق باشید

پاسخ مدیر سایت :

با سلام

و ممنون از شما  ، جناب آقای انتظاریان نازنین

شما هم ماشاءالله  استاد سرشناسی هستید در زمینه کبوتر

دوستی ما  با شما باعث افتخاره بنده هست.

محمد مهدی
 ۱۳۹۴/۱/۱۵     http://aa2.ir/
محمد مهدی

ممنونم
خیلی مفید بود

پاسخ مدیر سایت :

سلامت باشید

ما رو از دعای خیر محروم نکنید

سینا تهمتن
 ۱۳۹۴/۲/۲۴     
سینا تهمتن

کبوتر ما گندم لب نمیزنه اصلا نگاش نمیکنه و فقط شاه دونه میخوره چی کارش کنم دلم نمیاد بهش ندم چون پشا سر هم تخم میزاره و بچه هاش گرسنه هستن

پاسخ مدیر سایت :

سلام

کبوتر اگه گرسنه باشه ، هر چیزی میخوره

البته واسه تغییرات دانه ، باید یواش یواش و به تدریج انجام بگیره

چون تغییر ناگهانی غذا ، باعث مشکلات احتمالی میشه

 

مجید
 ۱۳۹۴/۶/۲۶     
مجید

عالی بود

پاسخ مدیر سایت :

سلام

ممنون از شما

محمدرضا نظری
 ۱۳۹۴/۷/۲۴     kabootaronline.ir
محمدرضا نظری

سلام خسته نباشید من سویا هم به کبوترهام میدم چون پروتئین بالایی داره

پاسخ مدیر سایت :

سلام بزرگوار

سویا هم خوبه

ولی باید حد رو رعایت کرد

ورزنه
 ۱۳۹۴/۷/۲۷     
ورزنه

با تشکر از مطالبتون یه سوال اما ما می توانیم از محل نگهداری کبو تران شما با کادر شهرستانمان برای اموزش و تولید و تکثیر کبوتر 2 روزی مهمان شما باشیم
در لار استان فارس
در خدمت خانواده ی حسینی عزیز

با تشکر
لطفا جواب بدید
به ایمیل

پاسخ مدیر سایت :

سلام

با کمال میل

لطفا تماس بگیرید جهت هماهنگی

حمید
 ۱۳۹۴/۸/۱     HAMIDELECTRONIC.MIHANBLOG.COM
حمید

آقا دمت گرم خیلی خوب بود .

پاسخ مدیر سایت :

خواهش میکنم عزیز

ان شاءالله که کمکی شده باشه بهتون

علی شریفی
 ۱۳۹۴/۹/۲۳     
علی شریفی

آیاتخم اول کبوتر هاباز میشوند ممنون از اطلاعات خوبتون


علی شریفی
 ۱۳۹۴/۹/۲۳     
علی شریفی

آیاتخم اول کبوتر هاباز میشوند ممنون از اطلاعات خوبتون


علی شریفی
 ۱۳۹۴/۹/۲۳     
علی شریفی

آیاتخم اول کبوتر هاباز میشوند ممنون از اطلاعات خوبتون


علی شریفی
 ۱۳۹۴/۹/۲۳     
علی شریفی

آیاتخم اول کبوتر هاباز میشوند ممنون از اطلاعات خوبتون


علی شریفی
 ۱۳۹۴/۹/۲۳     
علی شریفی

آیاتخم اول کبوتر هاباز میشوند ممنون از اطلاعات خوبتون

پاسخ مدیر سایت :

سلام

تخمها اگه سالم باشن

نطفه گرفته باشن

و به درستی  والدین روی اونها خوابیده باشن ،

احتمال جوجه شدن شون زیاده

شادمهر
 ۱۳۹۴/۱۰/۱۴     
شادمهر

سلام خیلی مطالب مفیدی و آموزنده ای است. ممنون


شادمهر
 ۱۳۹۴/۱۰/۱۴     
شادمهر

سلام خیلی مطالب مفیدی و آموزنده ای است. ممنون

پاسخ مدیر سایت :

سلام

ممنون از لطف تون

علیرضا عزتی
 ۱۳۹۴/۱۰/۲۶     
علیرضا عزتی

سلام ببخشید برنامه غذایی عالی باید مخلوط را بکوبیم لطفا جواب بدهید با تشکر.

پاسخ مدیر سایت :

سلام

نیار به کوبیدن نیست

ولی دانه های درشت رو میتونید خرد شده بگیرید ( مثل ذرت)  واسه کبوترهایی که نوک ریز تر دارن و نمیتونن دانه درشت بخورن.

آرش
 ۱۳۹۴/۱۱/۱۲     
آرش

سلام ممنون از مطالبتون من چند تاکبوترثمن زرد دارم میخوام ازشون جوجه بگیرم جوجه گیری متنوعی داشته باشم میشه عکس بفرستم راهنمای کنید برای جفت گیری

پاسخ مدیر سایت :

با سلام

لطفا تشریف بیارین تلگرام یا واتساپ

09177828014

علی حسینی

مهدی مهتابی
 ۱۳۹۴/۱۲/۲۹     
مهدی مهتابی

سلام خیلی ممنون
من یکی از کبوترانم کتش گرفته خیلی خوبه چکارش کنم
نمیتوونه بپره
یکی بهم گفت حمالش کن منم تا الان ازش 22 تا جوجه گرفتم

پاسخ مدیر سایت :

سلام برادر

اگه  از خیلی وقت  پیش تا حالا  کتش گرفته ، احتمالا دیگه همینجوری بمونه

ولی اگه تازگی درگیر شده ، احتمال درست کردنش هست.

یوسف جعفریان
 ۱۳۹۵/۱/۷     
یوسف جعفریان

سلام دوست عزیز ممنونم برای سایت خوبتون.من بوشهر هستم شهرستان تنگستان دسترسی به قفسهای جفت کن وخیلی چیزهای دیگر ندارم اگرممکن است اینجور وسایل رااگه برافروش بیارید به نظرم بدنیست.شاد باشید.

پاسخ مدیر سایت :

سلام

ممنون

موجوده

تشریف بیارید تلگرام لطفا

09177828014

یوسف جعفریان
 ۱۳۹۵/۱/۷     
یوسف جعفریان

سلام دوست عزیز ممنونم برای سایت خوبتون.من بوشهر هستم شهرستان تنگستان دسترسی به قفسهای جفت کن وخیلی چیزهای دیگر ندارم اگرممکن است اینجور وسایل رااگه برافروش بیارید به نظرم بدنیست.شاد باشید.

پاسخ مدیر سایت :
یوسف جعفریان
 ۱۳۹۵/۱/۷     
یوسف جعفریان

سلام دوست عزیز ممنونم برای سایت خوبتون.من بوشهر هستم شهرستان تنگستان دسترسی به قفسهای جفت کن وخیلی چیزهای دیگر ندارم اگرممکن است اینجور وسایل رااگه برافروش بیارید به نظرم بدنیست.شاد باشید.

پاسخ مدیر سایت :

سلام عزیز

راستش خودم قفس فروشی ندارم

ولی دوستان دارن

تشریف بیارید تلگرام تا شماره شون رو بدم خدمت تون

این شماره تلگرام من هست

09177828014

جوهری
 ۱۳۹۵/۲/۱۴     
جوهری

باتشکر از راهنمائی های ارزنده شما بزرگوار

پاسخ مدیر سایت :

ممنون از  توجه شما برادر نازنین

محمود صالحی
 ۱۳۹۵/۲/۱۶     
محمود صالحی

سلام آقای حسینی خسته نباشید.ممنون از سایت خوبتون همیشه به سایتتون سر میزنم خیلی دوستتون داریم انشاالله هم تو زندگی هم تو کارتون پیشرفت بیشتری کنید.عید مبعث رو بهتون تبریک میگمموفق وپیروز باشید

پاسخ مدیر سایت :

سلام برادر

ممنون از حسن توجه تون

ما رو از دعای خیر محروم نکنید

با نظرها و دیدگاه های خود ما را یاری کنید.